Info deratizace Info dezinsekce Info dezinfekce Problémy s holuby a možná řešení
Home Fotogalerie Zde nás můžete kontaktovat

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

Štěnice domácí je rezavě hnědého zabarvení, má zakrnělá křídla. Délka asi 6-7 mm. Štěnici charakterizuje ploštičný zápach zvláště, když je stisknuta. Dnes se vyskytuje zpravidla v ubytovnách, kolejích, internátech. Začíná se usazovat i v hotelích nebo bytech. Je to noční hmyz, který je přes den ukrytý např. v postelích, škvírách ve zdivu, tapetách, obrazech, zásuvkách a vypínačích el. rozvodu apod. V noci vyhledávají svou oběť, často i na velkou vzdálenost.
Živí se krví savců, u nás hlavně člověka. Štěnice klade vajíčka do škvír, z kterých se líhnou asi 1 mm dlouhé larvy. Má 5 nymfálních stádií, která sají každé jednou. Při běžné pokojové teplotě probíhá vývoj asi 1-2 měsíce. Imago žije asi 1,5 roku.
Většinou se rozšiřují při cestování např. v zavazadlech, při stěhování nábytku, přemísťování různých předmětů apod. Nejnebezpečnější vlastnost štěnice pro člověka je, že její poštípání může vyvolávat velmi nepříjemné alergické reakce.


Přibližná velikost štěniceŠtěniceÚkryty štěnicŠtěnice domácí

Dezinsekční zásah

Zásah proti štěnici začíná už tím, že vypereme veškeré lůžkoviny se kterými přišla do styku. Někdo radí i vložit do mrazicího boxu. Tyto extrémy štěnice nepřežívá. Zbytek prostor, tzn. hlavně postele, ale i nábytek, stěny, obrázky, podlahu a různá jiná příslušenství je třeba ošetřit insekticidem. V zhledem k tomu, že vývoj vajíčka trvá asi2-4 týdny je třeba ošetření opakovat minimálně jednou dokud jsou patrny znaky výskytu. Zásah na štěnice musí být velmi radikální, i když ne vždy se to zákazníkům zamlouvá. Při dodržení správného postupu se dá vždy akce zdárně dokončit.


Zpět


Allpest -Pavel Pojezný
Ruská 922
281 63, Kostelec n. Č. l.

Ke zjištění ceny servisu či zásahu je nejvhodnější využít našich kontaktů. Každý objekt nebo lokalita vzhledem k rozdílným podmínkám se posuzuje individuálně.
 allpest © 2000-2010